Svět

Svět je velké místo a zmapovat ho trvalo celá staletí. Od starých map kreslených po zdech jeskyní, přes různé papyrusy, až po moderní mapy - Atlasy. Dnes v nich najdete prakticky jakékoliv místo na naší zemi.

S atlasy v papírové podobě jsme se setkávali již na základních školách v zeměpise a některým z nás tato záliba v cestování - minimálně prstem po mapě - zůstala do dnes. Nenajdeme v nich pouze naši vlast, ale také mapy všech států na planetě, jejich hranice, pohoří, řeky a města. Každý si přijde na své.

Vyhledávání v takovém atlase je jednoduché, obsahuje rejstřík a v něm podle abecedy seřazené všechny vyhledatelné názvy. Najdete co potřebujete a u jména zjistíte souřadnice a stránku, na které se hledané místo nachází. Je to bezva činnost.

Modernější je však v dnešní době používat mapy v digitální podobě, ty však pro někoho ztrácejí to kouzlo hledání v papírové knize. Ale vše je mnohem jednodušší. Napíšete hledaný výraz, stisknete tlačítko Hledat a hned se Vám na displeji či obrazovce zobrazí ono místo označené velkou šipkou. Takovéto systémy k Vám dokážou dokonce mluvit a navigovat Vás do místa určení po trase, která je nejlepší.